Безвізовий режим: порядок в’їзду і терміни перебування в ЄС

223 Переглядів Немає коментарів

Безвизовый режим: порядок въезда и сроки пребывания в ЕС6 квітня 2017 року Європарламент проголосував за скасування візового режиму для України, а 11.05.2017 Рада Європи прийняла остаточне рішення про надання українцям права відвідувати Євросоюз і Шенгенську зону без віз.
22 травня 2017 року в офіційному журналі Європейського Союзу оприлюднено рішення про скасування візових вимог для українських громадян. Таким чином, в 20-денний термін з моменту публікації, українцям стане доступний безвізовий в’їзд до країн ЄС і зону Шенгену. З 11.06.2017 року громадянам України не потрібно оформляти візи для перетину кордонів Євросоюзу і 90-денного перебування в Європі.

Як буде працювати на практиці безвізовий режим з Європейським Союзом? Яким чином буде проходити процедура в’їзду в країни Шенгенської зони? Які знадобляться документи для поїздки в ЄС? З якої причини можуть відмовити у перетині кордону Євросоюзу? У всіх актуальних питаннях безвіза розібрався «Юридичний портал України».

До яких країн Європейського Союзу українцям не потрібна віза?

Безвізовий режим з Євросоюзом дає право українцям вільно пересуватися по території Шенгенської зони, в цілому – 30 держав. Таким чином, список (перелік) країн, з якими Україна має безвіз наступний:

 • 22 країни-члена Європейського Союзу (за винятком Великобританії та Ірландії)
 • 4 країни Шенгену, що не входять в ЄС (Швейцарія, Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн)
 • 4 країни-кандидата на приєднання до Шенгену (Кіпр, Румунія, Болгарія, Хорватія)

Список безвізовіх стран Шенгену

Повний перелік держав, відвідування яких не вимагає візового оформлення – тут.

Як довго при безвізі можна залишатися в ЄС?

Безвізові поїздки в зону Шенгену і країни ЄС мають на увазі короткострокові подорожі. Наприклад, можна приїхати в якості туриста, зустрітися з друзями або відвідати родичів. Відвідати культурні або спортивні заходи, провести бізнес зустрічі. Крім того, скасування візового режиму полегшує життя українцям, які планують пройти медичне лікування, короткострокове навчання або тренінги. Термін перебування на території Євросоюзу обмежений 3 місяцями (90 днів) протягом півроку. При цьому слід враховувати такі нюанси:

 • датою в’їзду вважається перший день перебування на території Шенгену;
 • датою виїзду вважається останній день перебування в Шенгенській зоні;
 • 180-денний контрольний період не фіксований і залежить від дати в’їзду і виїзду з ЄС;
 • відсутність в зоні Шенгену протягом безперервного 90-денного періоду дає право на нове безвізове перебування в ЄС на термін до 90 днів.

Слід зазначити, що періоди попереднього перебування, дозволені по посвідці на проживання або довгостроковій візі типу «C» і «D», не враховуються при розрахунку терміну безвізового перебування.

Незважаючи на те, що безвізовий режим для українців передбачає дозвіл на в’їзд в 4 країни ЄС, що не входять до Шенгенської зони (Болгарія, Кіпр, Румунія і Хорватія), термін перебування в цих державах не буде врахований при підрахунку періоду в 90 днів. Це обумовлено тим, що дані країни не входять в Шенгенську зону і правило 90/180 працює для кожної держави окремо. Можна пробути 90 днів в Хорватії, потім – 90 днів в Румунії, звідти поїхати на 90 днів у Зону Шенгену – і це не буде порушенням, оскільки враховуватися будуть тільки «шенгенські» поїздки.

Разом з тим, відповідно до правил перебування в ЄС, період перебування на території Ліхтенштейну, Швейцарії, Ісландії та Норвегії (дані держави не відносяться до Євросоюзу, але входять в Шенген) враховується при визначенні сумарної кількості днів перебування в ЄС.

Ще одним важливим моментом є те, що безвізовий режим не дає права на проживання, працевлаштування та навчання в Європі. Для цих цілей, як і раніше, необхідно оформляти відповідну візу – робочу, ділову (бізнес), студентську, або посвідку на проживання.

Які документи потрібні для безвізової поїздки в Європу?

Відповідно до «Шенгенського прикордонного кодексу» (Schengen border code) єдиним обов’язковим документом для безвізового відвідування країн Євросоюзу є біометричний закордонний паспорт. Втім, це зовсім не означає, що європейські прикордонники не запитають про цілі поїздки і не захочуть подивитись додаткові документи, а саме:

 • доказ платоспроможності – готівка (у розрахунку 45-50 доларів на добу), виписка з банківського рахунку, дорожні чеки або кредитні картки;
 • документи, що підтверджують мету поїздки;
 • поліс медичного страхування (рекомендується);
 • зворотній квиток (для підтвердження планів повернутися в Україну);
 • лист-запрошення від приймаючої сторони або підтвердження броні на проживання;
 • поліс страхування цивільної відповідальності (у разі подорожі по Європі на авто).

В цілому, прикордонні правила після початку дії для України безвіза залишаються колишніми. Економія грошей і часу в зв’язку з відсутністю необхідності отримувати шенгенську візу буде, але в документальному плані мало що зміниться. Як вже говорилося раніше, прикордонники практично завжди цікавляться метою візиту і при найменьших підозрах на ваш рахунок просять показати відповідні паперові або електронні документи.

Оскільки привід для подорожі може бути різним, то і перелік документів, про які може запитати прикордонник при проходженні контролю, відрізняється. Так, згідно з додатком №1 до Шенгенського прикордонного кодексу, документальним підтвердженням мети візиту є:

для ділових поїздок (бізнес-відрядження):

 • запрошення від фірми (організації, партнерів) для відвідування зборів, конференцій або заходів, пов’язаних з торгівлею, промисловістю або роботою;
 • інші документи, що вказують на наявність торгівельних або ділових (робочих) відносин;
 • вхідні квитки на ярмарки, виставки і конгреси.

для поїздок з метою навчання:

 • свідоцтво про зарахування до навчального закладу з метою проходження теоретичних курсів або професійних тренінгів;
 • студентські квитки або навчальні сертифікати для відвідування курсів.

для туризму або приватних поїздок:

 • запрошення від господаря житла, якщо плануєте зупинитися у родичів (друзів);
 • бронювання проживання (готель, хостел);
 • зворотній квиток в Україну;
 • план (маршрут) поїздки;

для поїздок на політичні, наукові, культурні, спортивні або релігійні заходи:

 • запрошення, вхідні квитки, заявки або програми, де можливо вказується назва організації, яка приймає і термін перебування;
 • будь-який інший відповідний документ, який вказує мету відвідування.
Як повинно бути оформлено гостьове (приватне) запрошення?

Гостьові запрошення від приватних осіб бувають двох видів – офіційні і неофіційні. Офіційне запрошення від родичів, друзів або знайомих оформляється в держорганах на спеціальних бланках, вартість залежить від країни.

Для безвізових поїздок українцям досить мати неофіційне запрошення, складене в довільній формі. Однак, слід пам’ятати, що оформлення подібних документів можливо тільки, якщо запрошує вас в гості друг, знайомий або родич який проживає на території Євросоюзу (Шенгену) на законних підставах.

Запрошення від фізособи складається мовою тієї країни, куди вас звуть погостювати. Деякі держави допускають можливість оформлення документів англійською. Вимоги до оформлення запрошення досить прості – в документі обов’язково повинні бути вказані особисті дані людини, що запрошує, в тому числі ПІБ, паспортні дані, адреса проживання; паспортні та особисті дані людини, яку запрошують; ступінь спорідненості або знайомства; терміни перебування і гарантія повернення на батьківщину.

В цілому, суть документа, який підписує ваш родич, друг або знайомий, коли оформляє гостьове запрошення, полягає в тому, що він гарантує і бере на себе зобов’язання по вашому проживанню та харчуванню. До запрошення обов’язково повинна додаватися копія документа, що посвідчує особу та громадянство ( посвідка на проживання) приймаючої сторони.

Якщо запрошуюча сторона виступає ще і в якості спонсора, тобто бере на себе зобов’язання щодо забезпечення фінансової сторони зарубіжної поїздки, це потрібно прописати окремим пунктом в запрошенні або оформити у вигляді спонсорського (гарантійного) листа.

Оскільки документи складаються у вільній формі і конкретних вимог до оформлення не має, проблем з їх написанням виникнути не повинно. Якщо все ж виникають сумніви в правильності оформлення, можна знайти зразок гостьового запрошення і спонсорського листа в інтернеті і переписати їх відповідно до вашого випадку.

Як отримати біометричний закордонний паспорт в Україні в 2017 році?

Для оформлення та отримання біометричного закордонного паспорта необхідно звернутися в підрозділ Державної міграційної служби. При собі необхідно мати оригінал паспорта або свідоцтво про народження (для дитячого закордонного паспорта), ІПН і анкету-заяву. Більш детальна інструкція по процедурі отримання біометричного закордонного паспорта, а також повний перелік документів, терміни виготовлення та вартість – тут. Інформація стосовно того як переселенцю отримати біометричний паспорт – тут.

Чи всі українці можуть скористатися безвізовим режимом для поїздок до Європи?

Скористатися безвізом для відвідування країн Євросоюзу можна при дотриманні п’яти основних вимог, передбачених прикордонним кодексом Шенгенської зони:

 • мати на руках біометричний паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • не перебувати в переліку осіб, яким заборонений в’їзд на територію Європейського Союзу;
 • не бути загрозою для громадського порядку, безпеки та міжнародних відносин;
 • обґрунтувати мету і умови свого перебування на території ЄС (наприклад, туризм);
 • мати достатньо коштів для перебування в ЄС та повернення в Україну або ж мати можливість отримати їх законним шляхом.
Скільки потрібно брати грошей для поїздки в ЄС?

Не має значення їдете ви в Польщу, Чехію, Німеччину, Італію або будь-яку іншу країну Європейського Союзу, обов’язковою умовою для в’їзду в Шенгенську зону є наявність достатньої кількості грошових коштів на час запланованого перебування і для повернення додому або для транзиту до іншої держави.

У зв’язку з цим у багатьох мандрівників виникає цілком закономірне питання: «Достатня кількість грошей на поїздку до Євросоюзу – це скільки?». Розрахунок необхідної суми на один день перебування в тій чи іншій країні прийнято проводити виходячи з усередненого показника в розмірі 45 євро на людину. Однак, відповідно до статті 5 (3) Шенгенського прикордонного кодексу, грошові кошти повинні розраховуватися в залежності від кількості днів, цілі перебування і середніх цін на харчування і проживання в конкретній державі.

Втім, з будь-якого правила є винятки. Так, наприклад, для короткої поїздки в Польщу (не більше 3 днів) досить мати при собі 300 злотих (приблизно 2 тис. грн.) Або еквівалент цієї суми в іноземній валюті. Для перебування на території Республіки Польща більше трьох днів іноземцю необхідно мати фінансові ресурси в розмірі не менше 100 злотих на добу.

Безвізовий режим для дітей: правила подорожі по Європі

Подорожі з дітьми по Європі при безвізі мають ряд особливостей. В першу чергу, мова йде про виготовлення дитині біометричного закордонного паспорту. Так, відповідно до правил безвізового режиму з ЄС, кожен подорожуючий, незалежно від віку, повинен мати свій особистий біометричний закордонний паспорт.

При безвізі діти не зможуть в’їжджати в країни Євросоюзу за паспортами батьків. Більш того, з 01.04.2018 року прикордонна служба України припинить випускати за кордон дітей по закордонному паспорту батьків, навіть в сусідні безвізові держави.

Діти, які досягли 16 років, мають право подорожувати по Європі без віз самостійно, нарівні з дорослими. До шістнадцятиріччя виїзд дитини за кордон, як при візовому, так і безвізовому режимі здійснюється в супроводі:

 • обох батьків дитини;
 • одного з батьків – з письмової згоди другого;
 • довірених осіб – за дорученням від батька і матері.

Таким чином, другим ключовим моментів в безвізових поїздках по країнах ЄС з дітьми є необхідність отримання нотаріального дозволу другого батька. Без довіреності від батька (матері) на виїзд дитини за кордон у супроводі одного з батьків покинути межі України не вийде.

У яких випадках не потрібно отримувати дозвіл батька (матері) на вивезення дитини за кордон?

Згода батька і/або матері на вивезення дітей за межі України не потрібна, якщо:

 • другий з батьків помер або визнаний безвісти зниклим;
 • батько (мати) є іноземцем або особою без громадянства;
 • другий з батьків позбавлений батьківських прав або визнаний недієздатним;
 • в свідоцтві про народження дитини запис про батька зроблено зі слів матері;
 • є рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України;
 • дитина виїжджає на ПМП в іншу державу (при наявності відповідної відмітки).
Особливості безвізових поїздок в ЄС на машині

Поїздка в Європу на автомобілі з України давно вже не є чимось екстраординарним, а скасування візового режиму з країнами Євросоюзу тільки підвищить популярність автоподорожей. Плануючи закордонну поїздку на машині, автомобілісту слід пам’ятати, що для благополучного перетину кордону України з ЄС треба дотримуватись ряду процедур і виконати деякі умови.

Які вимоги пред’являються до авто для поїздки в Європу?

Одныэю з головних вимог при в’їзді до країн Європейського Союзу є технічна справність автомобіля. Тому, збираючись їхати в Європу на машині, слід заздалегідь підготувати транспортний засіб: усунути всі неполадки, перевірити стан шин, скла і фар.

Крім того, не варто забувати про обов’язковий аварійний комплект, оскільки відсутність однієї з комплектуючих може загрожувати значним штрафом.

Що обов’язково має бути в автомобілі для подорожі по ЄС?

 • вогнегасник і аптечка;
 • запасне колесо і домкрат;
 • буксирувальний трос і аварійний знак;
 • жилет зі світловідбиваючими вставками.

Відповідно до Конвенції про дорожній рух тонування вітрового і передніх бокових стекол в Європі заборонено. Крім того, вкрай важливо щоб шини відповідали сезону – на це європейські прикордонники звертають пильну увагу. У Польщі, наприклад, не можна їздити на шипованій гумі, а в скандинавських країнах навпаки – пересуватися по зимових дорогах можна тільки на зимових шинах. Подібних нюансів досить багато, тому заздалегідь ознайомтеся з вимогами країн Шенгену, які плануєте відвідати.

Статті по темі

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені * (обов'язково)

Свіжі новини

ЗАПРОПОНУВАТИ НОВИНУ

Якщо у вас є цікава інформація і ви хочете нею поділитися, напишіть нам!
У листі вкажіть посилання на новину, або надсилайте текст.
АРХІВ
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031